Sudan

Nurkowanie w Sudanie

Nurkowanie w Sudanie jest prawdopodobnie najciekawsze z całego regionu Morza Czerwonego. Jednak podróżowanie po kraju jest bardzo utrudnione ze względu na ograniczenia rządowe i brak infrastruktury. Z tego też względu wiele miejsc nurkowych pozostaje cały czas w nienaruszonym stanie. Duże ławice ryb, koralowe krajobrazy i oszałamiające wraki (Umbria, Blue Bell, Levanzo) zapewniają, że każde nurkowanie jest niezapomniane. Okres od stycznia do kwietnia jest najlepszy jeśli chodzi o spotkania z przedstawicielami wielkich gatunków ryb, np. rekinów. W porównaniu do zgiełku panującego w wodach Egiptu, Sudan jest nadal jednym z niewielu miejsc nurkowych nietkniętych przez człowieka. Żadne z miejsc nurkowych nie jest zatłoczone, a krystalicznie czysta woda gwarantuje idealną widoczność dno morskiego. Galapagos i Wyspy Kokosowe to nurkowanie wśród bardzo licznych stad rekinów i innych okazów dużych ryb, jednak są to raczej nurkowania na skalistym dnie. W Sudanie spotkasz te same stworzenia lecz w zupełnie innym środowisku, przeczesujące bujne łąki miękkich korali. Najsławniejsze miejsca, takie jak Shaab Rumi, Sanganeb oraz Angarosh („matka wszystkich rekinów”) są „perłami” trasy północnej, dając gwarancję nurkowań na światowym poziomie. Wiosną na Mesharifa Island można obserwować łączące się w pary manty zaś znajdujący się w pobliżu Portu Sudan wrak – Umbria jest nie tylko jednym z najlepszych wraków nurkowych na Morzu Czerwonym, ale również na całym świecie. Kolejnym powodem, dla którego większość łodzi safari oferuje trasy północne jest możliwość wystąpienia planktonu na trasach południowych ograniczających widoczność pod wodą. Rafy na południu są mniej znane i jeszcze nie wszystkie odkryte. Nie mniej jednak trasa południowa oferuje duże ilości rekinów. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi południa są Jumma reef, Sha'ab, Ambar, Pinnacolo oraz Pender reef. Wrak Umbria, Wingate Reef, Sudan.

Ze względu na temperatury panujące w Sudanie, nurkowy odpoczynek należy zaplanować na okres między październikiem a majem. Temperatura wody waha się w granicach 23°C (luty) do 30°C (wrzesień). Pianka o grubości 5 mm jest wystarczająca w okresie październik-grudzień.
Na okres styczeń-kwiecień sugerujemy zabrać kombinezon o grubości 7 mm.

Nasze zdanie: Jeśli chodzi o nurkowanie, Sudan jest jednym z najlepszych miejsc. Jednak ze względów na brak zaplecza należy liczyć się z pewnymi niedogodnościami.

kontakt-btn.pngZadzwoń - 42 648 79 37
Zapoznaj się z naszą ofertą!

 

Aby na bieżąco być informowanym o naszej ofercie zapisz się na newsletter