Zakrzówek

Galeria

Lokalizacja

Południe Polski

Kraków ul. Wyłom
woj. małopolskie, powiat Kraków

Współrzędne:

50°2'13''N, 19°54'42''E

Głębokość

Maksymalna głębokość 31 metrów.

Opłaty

Bilet wstępu (z możliwością wjazdu autem)     25 zł
Ładowanie butli (1L) 1 zł


Widoczność

Zalew Zakrzówek charakteryzuje się również unikalną widocznością – przy 23 m dochodzi nawet do 15 m. Po przekroczeniu wspomnianych 23 m widoczność jednak mocno spada i nie przekracza 2 m, co spowodowane jest siarkowodorem, który zalega na dnie Zakrzówka.

Film z Nurkowania - Zakrzówek

Opis zbiornika

Jednym z największych akwenów nurkowych w Polsce jest zalew Zakrzówek – zalany kamieniołom będący częścią Parku Krajobrazowego „Skałki Twardowskiego”. Znajduje się on kilka kilometrów od Krakowa. Nic więc dziwnego, że ze skał piętrzących się nad zalewem widzimy piękną panoramę na Kraków – wzgórze Wawelskie, kościół na Skałce i wiele innych krakowskich zabytków.

Sam zbiornik wodny jest zalanym kamieniołomem, wykutym w skale wapiennej. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim głębokością, która może osiągać nawet 31 metrów. Akwen otoczony jest pionowymi ścianami, które wznoszą się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Ciekawym elementem jest droga prowadząca do zalewu. Właśnie tą drogą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Ta sama droga ma swoją kontynuację... pod wodą – nic więc dziwnego, że to wokół tej drogi znajduje się centrum atrakcji nurkowych. Znajdziemy tam platformę do ćwiczeń, wrak dużego fiata, dawną przebieralnie robotników oraz wrak autobusu. W bliskiej odległości od drogi znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą – służy ona jako platforma do ćwiczeń. Ciekawym doświadczeniem będzie na pewno nurkowanie przy ścianach otaczających drogę i akwen. Znajduje się tam mnóstwo półek, załomów i nawiasów skalnych. 

Zalew Zakrzówek to magiczne miejsce. Nie tylko ze względu na opisane wyżej zalety. Legenda bowiem głosi, że w wodach akwenu, na samym jego dnie żyje mityczny Kraken, który... porywa dziewice z okolicznych domów:)

Aby na bieżąco być informowanym o naszej ofercie zapisz się na newsletter